صفر تا صد تولید سبزی خشک در منزل

صفر تا صد تولید سبزی خشک در منزل

داستان امروز من در مورد صفر تا صد تولید سبزی خشک در منزل است. امروز وقتی سر سفره نشستم و با یک تغییر جالب که از خلاقیت‌های همسرم نشئت‌گرفته بود روبرو شدم. امروز با یک منوی متفاوت از روزهای قبل روبرو شدم. آن‌هم به قول امروزی‌ها دسرهای سنتی با تزیین‌های متفاوت از انواع سبزی خشک معطر. یکی با پونه و گل سرخ و دیگری با نعنا. من ماستی که با نعنا تزیین شده بود رو کشیدم جلو و با قاشق شروع به‌هم‌زدن کردم. توی همین هم زدن بودم که ناخودآگاه ذهنم شروع به بررسی یک چیزی کرد.

صفر تا صد تولید سبزی خشک در منزل
Produce dried vegetables at home2

آخر به دلیل اینکه مدتی است که دارم روی مشاغل خانگی تحقیق و بررسی می‌کنم، با کوچک‌ترین تغییر یا نشانه‌ای سریع میرم به سمت بالا و پایین کردن نحوه تولید آن مورد و اینکه برای یکه شغل خانگی چقدر توجیه دارد. تولید سبزی خشک در منزل هم از این قاعده مستثنی نبود.

این روزها به جز سوپرمارکت‌ها دیگه فضای مجازی هم پر شده از خانم‌ها و آقایانی که علاوه بر آموزش به تبلیغ و معرفی و فروش هم مبادرت دارند. خدا بیامرزد پدر سازنده فضای مجازی را که توانسته با ایجاد یک بستر رایگان، کم‌کاری دولت‌ها رو هم جبران کنه. توی صفحه اینستاگرام در مورد تولید سبزی خشک در منزل چرخی زدم.

صفر تا صد تولید سبزی خشک در منزل
Produce dried vegetables at home 3

توجیه اقتصادی کار سبزی خشک‌کردن

از افرادی که فروش سبزی خشک داشتند قیمت‌ها و تنوع محصولاتشان را جمع‌آوری کردم. با یک سرچی در گوگل و بررسی مقالات خارجی و داخلی در مورد توجیه اقتصادی تولید سبزی خشک در منزل به یک جمع‌بندی خوبی رسیدم. در بازار هم‌قیمت تمام شده سبزی را درآوردم.

یک جستجوی عمیق هم در قیمت امکانات و دستگاه‌های موردنیاز کار خشک‌کردن سبزی در منزل از ارزان‌ترین و به‌صرفه‌ترین‌ها گرفته تا گران‌ترین و حرفه‌ای‌ترین دستگاه‌های خشک‌کردن سبزی در منزل یا در کارگاه‌ها و کارخانه‌های صنعتی و پیشرفته.

باتوجه‌به این بررسی‌هایی که گفتم، نتیجه تحقیقات میدانی و آنلاین و آفلاین من در مورد تولید سبزی خشک در منزل این شد که یکی از سودآورترین و کم دردسرترین مشاغل خانگی که می‌شود پیشنهاد داد همین کار تولید سبزی خشک در منزل هستش.

صفر تا صد تولید سبزی خشک در منزل
Produce dried vegetables at home

چه وسایل و امکاناتی نیاز است؟

برای شروع کار تولید سبزی خشک در منزل، کار یک اتاق شش تا دوازده متری کافی است. البته فضای موردنیاز شما بعداً باید طبق پیشرفت کارتان کم‌کم افزایش پیدا کند. مثلاً فضای حدود چهل مترمربع به شما امکان خشک‌کردن روزانه ۲۰۰ کیلوگرم سبزی را می‌دهد. برای اول کار شما می‌توانید با پهن کردن سبزی در معرض نور خورشید و یا در سایه و اتاق کم‌نور با قراردادن یک پنکه ساده، کار را شروع کنید. اما حالا یکم حرفه‌ای‌تر که به موضوع نگاه کنیم، ما باید وسایل برای شستشو و ضدعفونی سبزی‌ها تهیه کنیم که شامل انواع وان یا لگن پلاستیکی و انواع آبکش با ظرفیت‌های موردنیاز است.

با تحقیقاتی که انجام دادم، متوجه شدم که دستگاه سبزی خشک‌کن همان دستگاه میوه خشک‌کن است و هیچ تفاوتی ندارد که شما با این دستگاه چه چیز از تره‌بار را خشک می‌کنید که شامل تعدادی سینی و اتاقکی برای قراردادن این سینی‌ها برای خشک‌کردن سبزی‌ها می‌باشند.

برای تولید سبزی خشک در منزل حتی می‌توانید از فر برقی یا گازی خود هم استفاده کنید که البته چون این وسایل گرمای زیادی تولید می‌کنند باید کمی مهارت خودتان را برای سالم درآوردن سبزی خشک بالا ببرید چون ممکن است سبزی‌ها در این مقدار حرارت بسوزند.

صفر تا صد تولید سبزی خشک در منزل
Produce dried vegetables at home 4

قیمت دستگاه‌ها

البته با نوسانات شدید بازار ایران نمی‌توان قیمت را دقیق گفت ولی برای اینکه شما یک حدود قیمت دستتان باشد می‌گویم که اگر حرفه‌ای به قضیه نگاه می‌کنید، کوچک‌ترین سایز با سینی کم را شما از حدود دو میلیون تا پنج میلیون تومان برآورد کنید و بزرگ‌ترین دستگاه‌ها با ظرفیت صد سینی به بالا باشند که گاهی به دو هزار سینی هم می‌رسند را با قیمتی حدود ۳۰ میلیون تا حداکثر ۸۰۰ میلیون تومان می‌توان تهیه کرد.

صفر تا صد تولید سبزی خشک در منزل
Produce dried vegetables at home

البته پیشنهاد من برای اول کار در تولید سبزی خشک در خانه همان پهن کردن در سایه و استفاده از پنکه است و برای کسانی که سرمایه‌ای کنار گذاشته دارند، و می‌خواهند در یک فضای حدود چهل متری ظرفیت خشک‌کردن ۲۰۰ کیلوگرم سبزی را داشته باشند، سرمایة ثابت ۲۵ میلیون تومان و سرمایه در گردش ۱۵ میلیون تومان را پیشنهاد می‌دهم

با سرمایه‌ای که من برای کار تولید سبزی خشک در منزل به شما دادم، البته به‌شرط اینکه شما تمامی محصولات تولیدی خودتان را به فروش برسانید. چیزی در حدود ۵ میلیون تومان سود ماهانه برآورد می‌کنم. در ضمن با این سرمایه‌گذاری شما در طول مدت ۱۰ ماه برگشت خواهد یافت.

صفر تا صد تولید سبزی خشک در منزل
Produce dried vegetables at home

سود بی‌نظیر سالانه

با محاسبات من که البته این محاسبات از تحقیق روی کارهایی صورت‌گرفته که در حال حاضر به‌صورت عملی دارد جواب می‌دهد، با این سرمایه‌ای که در کار تولید سبزی خشک در منزل گفتم، البته با شرط فروش تمام محصول، شما در سال به نرخ سوددهی ۱۱۸ درصد خواهید رسید.

صفر تا صد تولید سبزی خشک در منزل
Produce dried vegetables at home

چالش‌های پیشرو

اول‌ازهمه بگویم که خشک‌کردن سبزی احتیاج به تخصص و مهارت خاص و والایی نیاز ندارد. شما با هر امکانات کم یا زیادی می‌توانید این کار را انجام دهید. اگر حرفه‌ای هم نمی‌خواهید که دست به تولید سبزی خشک در منزل بزنید. شما را دعوت می‌کنم با یک سینی هم که شده و به‌صورت تفریحی برای مصرف خود این کار را امتحان کنید.

نوسان قیمت بازار در تهیه سبزی تازه و تهیه سبزی مرغوب، و فساد پذیری مواد اولیه از سری چالش‌های پیشروی شما خواهد بود. تولید سبزی خشک در خانه از یک سو و فروش آن از سوی دیگر ممکن است شما را دچار چالش کند.

صفر تا صد تولید سبزی خشک در منزل
Produce dried vegetables at home

نحوه فروش سبزی خشک

فروش دارای دو نوع است. اول فروش حضوری دوم فروش غیرحضوری. من همیشه به کسانی که از من برای کسب‌وکار خانگی خود مشاوره می‌گیرند می‌گویم که:

در فروش حضوری

اول از اقوام و دروهمسایه و کسانی که شما رو می‌شناسند شروع کنید. چرا که آشنا راحت‌تر خرید می‌کند و مهم‌تر از همه بازخورد کیفیت را زودتر به ما برمی‌گرداند

دوم سوپر محل. بله این گزینه حتی می‌تواند گزینه اول باشد، برای کسانی که مشکل رودربایستی در فامیل را دارند یا نمی‌خواهند کسی از اقوام از کارشان چیزی متوجه شود. سوپر محل با شما آشناست و شما را می‌شناسد. البته باید مقداری از سودتان را با او سهیم شوید. البته اگر از طریق سوپر محله بتونید فروش خوبی داشته باشید دیگر اشکالی ندارد.

در فروش غیرحضوری یا آنلاین

راه بعدی برای فروش محصول تولید سبزی خشک در منزل، فروش از طریق اینترنت می‌باشد. برای این کار شما از دو طریق می‌توانید اقدام کنید:

اول اینکه از بسترهای آنلاین رایگان مثل شبکه‌های اجتماعی یا سایت‌های مشارکت در فروش استفاده کنید. به این طریق که شما با ایجاد یک صفحه در این‌گونه فضاها، به معرفی محصولات و توضیح خصوصیات و قراردادن قیمت رقابتی به جذب مخاطب و مشتری بپردازید

دوم از طریق ایجاد یک وبسایت فروشگاهی و تعریف محصول و تبلیغ و انجام عملیات بهینه‌سازی سایت و در نهایت جذب مشتری و فروش.

صفر تا صد تولید سبزی خشک در منزل
Produce dried vegetables at home

بازاریابی مسئله این است

توجه داشته باشید که در فروش اینترنتی، و حتی حضوری شما می‌توانید قبل از تولید محصول سفارش بگیرید. یعنی لازم نیست که شما اول اقدام کنید به تولید سبزی خشک در منزل به میزان زیاد. شما بایستی یک تعریف از میزان بسته‌بندی خودتان داشته باشید. سپس به میزان مثلاً پنجاه بسته از هر مقدار تعریف شده آماده داشته باشید.

با این اقدام هم دپو زیاد محصولات آماده شما را کلافه نمی‌کند و هم اینکه برای ارائه محصول نمونه و یا سفارش ناگهانی به مشکل عرضه به‌موقع دچار نمی‌شود. البته در مورد تولید سبزی خشک در منزل به دلیل کم‌حجم بودن محصولات میزان ذخیره شما بالاتر هم بود اشکال ندارد. اما یک میزان مشخصی برای ذخیره در انبار تعریف کنید و سعی کنید با تارگت گذاری آن را به فروش برسانید.

صفر تا صد تولید سبزی خشک در منزل
Produce dried vegetables at home

تنوع عرضه انواع سبزی‌های خشک

حالا منظور من از تولید سبزی خشک در منزل فقط نعنا و پونه و شوید نیست. به انواع سبزی‌های خشک شما پیاز خشک، گوجه خشک، انواع آلو و خشکبار دیگر را می‌توانید اضافه کنید. پیشنهاد من این است که در اول کار روی چند سبزی خشک پرفروش تمرکز کرده و نحوه عرضه آن‌ها را متنوع کنید. مثلاً شما برخی از محصولات را به‌صورت پودر هم می‌توانید عرضه کنید. ارائه پودر هم محصول شما را گران‌تر می‌کند و هم در مورد انبارداری و ارسال کار شما را راحت‌تر می‌کند.

صفر تا صد تولید سبزی خشک در منزل
Produce dried vegetables at home

بسته‌بندی خوب رمز فروش‌های بعدی

در تولید سبزی خشک در منزل با یک بسته‌بندی خوب و تمیز می‌توانید کیفیت خودتان را به رخ مشتری‌ها بکشید. من نمی‌گویم که حتماً از بسته‌بندی‌های بسیار شیک استفاده کنید. بلکه در اول کار سعی کنید محصولی بدون آشغال و با یک سلفون تمیز ارائه کنید. در ادامه کم‌کم خلاقیت شما شکل خواهد گرفت و فروش‌های زیاد حال شما را خوب می‌کند.

حالا که تا اینجا با من همراه بودی، بهتره به مقالة چگونه با تولید ترشی خانگی کسب درآمد کنیم؟ سر بزنی

1 دیدگاه برای “صفر تا صد تولید سبزی خشک در منزل

  1. اشتراک‌ها: تولید میوه خشک در خانه - بسته بندی میوه خشک در منزل - مجوز کارگاه میوه خشک کنی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *