چگونه با تولید ترشی خانگی کسب درآمد کنیم؟

Homemade pickles

زمانی که تصمیم گرفتم در مورد تولید ترشی خانگی مطلبی تهیه کنم، به یاد زمانی افتادم که ظهر شده و داریم سفره ناهار رو می‌چینیم. از اتفاق آن روز آبگوشت داریم. موقع صرف ناهار ناخودآگاه دست‌ها همه به دنبال ظرف ترشی خانگی رهسپار می‌شود. بله اینجاست که باید بگویم مادر جان، خداقوت پهلوان! خسته نباشی دلاور!

History of pickling-تولید ترشی خانگی

تاریخچه ترشی و شور

تولید ترشی خانگی و انواع شور مال امروز و دیروز نیست، حرف از هزاران سال قدمت و تاریخچهٔ بسیار قدیمی است. زمانی که در تمدن ایران‌زمین قوم ماد، به تکنولوژی ترشی انداختن رسیده بودن شاید در اروپا مردم هنوز در بدیهیات زندگی مانده بودن. هندی‌ها هم طبق نقلی حدود دو هزار سال قبل از میلاد مسیح با قراردادن خیار در آب‌نمک، به تکنولوژی تولید خیارشور رسیده بودن.

همین‌طور که دارم در منابع نگاه میندازم، در خصوص اثر شفابخشی ترشی ارسطو هم دست به قلم شده و رساله‌ای دراین‌خصوص نوشته و جستجوی تاریخی من به اینجا رسیده که ثبت شده، قدرتمندترین فرعون مصر یعنی کلئوپاترا از عشاق خیارشور و ترشی بوده است.

Homemade pickles

محبوبیت ترشی خانگی و یک تلنگر اقتصادی

وقتی به چیزی که محبوبیت عمومی دارد نگاه کنیم، ناخودآگاه شم اقتصادی ما به جنب‌وجوش در می‌آید که آهان حالا وقتشه که از این فرصت کمال استفاده را بکنم. البته هر محبوبیتی و پیدایش سودهای کلان، منجر به صنعتی شدن می‌شود. این مسئله در مورد ترشی و شور هم خیلی زود اتفاق افتاد.

درست است که تولید ترشی خانگی در ایران به دوره مادها برمی‌گردد، ولی از صنعتی شدن این کار بیشتر از حدود هفتاد سال نمی‌گذرد. این را که می‌خواهم بگویم حتماً شما هم تصدیق می‌کنید که، درسته تولید ترشی و شور صنعتی شده، ولی همیشه عطر و بوی ترشی خانگی چیز دیگه‌ای بوده و هست.

حرف از یک محصول خانگی و ارگانیک که وسط بیاید، مردم حاضرند که برای به دست آوردنش بیشتر پول خرج کنند. البته که اگر جنس آن خوراکی خانگی که میگیم یک ترشی خانگی خوشمزه و ارگانیک هم باشد دیگه مراقب باشید که توی صف مشتریانتان کشته ندین.

البته تولید ترشی خانگی به‌راحتی خوردن اون نیست. اما همین‌طور که گفتم، این متاع خواهان زیادی دارد و چیزی که محبوب باشد، درآمد خوبی هم به دنبال دارد. پس اشکالی ندارد که آدم برای یک درآمد عالی، مشکلات تولیدش رو بپذیرد.

اما اگر که دوست دارید یک درآمد به درآمدهای دیگر شما اضافه بشود، یا حتی منبع اصلی درآمدی شما باشد، من به شما تولید ترشی خانگی رو پیشنهاد می‌کنم. البته حتی اگر تمایل به کسب درآمد از این طریق نداشته باشید، باز من شما را تشویق به امتحان تولید ترشی خانگی می‌کنم.

به‌قول‌معروف همه چیز خونه‌گی‌اش خوبه مخصوصاً ترشی!

Homemade pickles

حساب کتاب راه‌اندازی کارگاه ترشی و شور خانگی

برای راه‌اندازی حرفه‌ای یک کارگاه تولید ترشی خانگی شما باید مشخص کنید که تقریباً روزانه چقدر می‌خواهید تولید داشته باشید. اگر مقداری پس‌انداز دارید، پیشنهاد من این است که شما بعد از آموزش دیدن برای تولید ترشی و شور، به تولید روزانه ۱۰۰ کیلوگرم فکر کنید. در حال حاضر این میزان تولید، ۱۰ میلیون تومان سرمایه ثابت و ۲۳ میلیون تومان سرمایه در گردش ماهیانه نیاز دارد.

همین اول کاری خیلی‌ها با دیدن این عدد و رقم‌ها منصرف شدند. ولی این اعداد در صورتی باید وجود داشته باشد که شما قصد ورود حرفه‌ای به این کار و کسب درآمد ماهیانه ثابت رو داشته باشید. کارگاه تولید ترشی خانگی با این ارقامی که برای شما حساب کردم ماهانه چیزی حدود ۲ میلیون تومان سود خالص رو برای شما به ارمغان خواهد آورد.

Homemade pickles

هر کاری یک سری مشکل سر راه دارد

تولید ترشی خانگی به‌شرط پیداکردن بازار فروش برای شما دارای سود بسیار بالایی خواهد بود. البته تولید ترشی خانگی مانند هر شغل و کار دیگری دارای چالش‌ها و مشکلاتی نیز می‌باشد. فرایند تولید ترشی و شور خانگی دارای مشکلاتی همانند: چروک، پوک شدن، نرم یا لیز شدن مواد مانند خیار در خیارشور است. پس همیشه درصدی را برای این ضررها در برنامه لحاظ کنید.

Homemade pickles

یک پیشنهاد پرسود

پیشنهاد من برای کسانی که برای تولید ترشی خانگی دارای سرمایه یا پول کنار گذاشته‌ای نیستند، این است که از مقدار کم شروع کنند. به طور مثال شما می‌توانید از درست‌کردن ۲ تا ۳ کیلو ترشی خانگی شروع کنید. برای این کار شما تقریباً به ۲ تا گل‌کلم بزرگ، یکی دو کیلو هویج، چند تا ساقه کرفس و یک بوته کلم سفید و سرکه احتیاج دارید.

Homemade pickles

شروع بدون سرمایه

برای تولید ترشی خانگی در مراحل نخست، حتی احتیاج به تهیه ظرف در ابتدا نیست. شما می‌توانید از همین شیشه‌های مربا که در هر خانه‌ای پیدا می‌شود، استفاده کنید. البته اگر که از دبه‌های پلاستیکی هم استفاده کنید، در هزینه‌ها صرفه‌جویی بیشتری خواهید کرد.

Homemade pickles

پیداکردن بازار برای فروش ترشی خانگی

برای فروش ترشی خانگی خودتان ابتدا می‌توانید با همسایه‌ها و اقوام خودتان شروع کنید. اگر در طعم یا ماندگاری ترشی و شور شما مشکلی وجود داشته باشد نزدیکان زودتر شما را در جریان می‌گذارند. پس قبل از عرضه در بازارهای بزرگ به شما پیشنهاد می‌کنم که فروش به بازار آشناها را در اولویت بگذارید.

در زندگی امروزه ما که تکنولوژی ما را به شبکه‌های مجازی کشانده، فروش بسیار راحت و رایگان شده است. شما با ایجاد یک صفحه در اینستاگرام و قراردادن تصاویر تولیدات خانگی خودتان و معرفی انواع محصولات ترشی و شور، و ارائه آموزش‌هایی مثل درمیان گذاشتن فوت‌وفن‌ها و نکات نگهداری به‌صورت عکس و ویدئو فروش آنلاین‌ترشی خانگی خودتان را آغاز و به یک اینفلوئنسر ترشی و شور تبدیل شوید.

Homemade pickles

تنوع بسیار بالا در ارائه

الان که هر چیز خوراکی رو به‌صورت ترشی در سبد غذایی خودمان می‌بینیم، یک تولیدکننده ترشی خانگی می‌تواند دایره وسیعی از محصولات را داشته باشد. در حال حاضر ما بیش ۱۷۰ رقم تنوع در ترشی داریم که خوشبختانه همه این ارقام و تنوع دارای بازار پسندی و فروش بسیار زیاد در بازار ایران می‌باشد.

از ترشی‌های عمومی مثل کلم و هویج و ترشی لیته و مخلوط بگیر، تا ترشی‌های انواع میوه و حتی ترشی‌های لاکچری مثل ترشی انبه و ترشی بلوبری و ترشی انواع میوه‌های گران‌قیمت دیگر.

دیدید؟ تنوع ترشی و شور در بازار ایران بسیار بالاست و طرف‌داران ترشی خانگی بیشتر.

Homemade pickles

هر اقلیم یک ترشی

تنوع آب‌وهوا و اقلیمی، همچنین عادات غذایی اقوام و مناطق مختلف در ایران باعث تنوع زیاد در خوراک ما شده است. این عادات غذایی به تنوع بخشیدن ترشی و شور کمک بسیار کرده است. شما حتی می‌توانید با تحقیق در مورد ترشی هر منطقه، و انجام آزمون‌وخطا در عمل‌آوری ترشی خانگی و موردپسند هر منطقه، بازار کاری خود را به وسعت ایران گسترش بدهید.

Homemade pickles

آستین همت

حالا که با شغل تولید ترشی خانگی آشنا شدید و به بازار گسترده آن پی بردین، وقت آن است که آستین‌ها را بالا زده و کار را در یک مقدار کم شروع کنید. حتماً لازم نیست که قصد شما در ابتدا کسب درآمد از تولید ترشی خانگی باشد.

پیشنهاد می‌کنم برای مصرف خود و خانواده‌تان هم که شده تولید ترشی را به صورت خانگی و به‌عنوان تفریح شروع کنید.

اگر قصد شروع یک شغل خانگی پردرآمد و در آینده حرفه‌ای را دارید، چه با سرمایه کم و از صفر، چه با سرمایه زیاد، اولاً به مشاغل خانگی مربوط به صنایع غذایی وارد شوید. ثانیاً در صورت علاقه‌مندی به تولید ترشی خانگی توصیه می‌کنم در این رشته وارد شوید، و سهمی از این بازار بزرگ به دست بیاورید.

قبل از هر اقدام جدی تحقیقات و پرس‌وجو از مشاورین معتبر داشته باشید و درهرصورت آموزش ببینید و پس از یادگیری فوت‌وفن‌های کار تولید ترشی

3 دیدگاه برای “چگونه با تولید ترشی خانگی کسب درآمد کنیم؟

 1. اشتراک‌ها: تولید سبزی خشک در منزل - دستگاه سبزی خشک کن - طرح بسته بندی سبزیجات

 2. کافی گفته:

  سلام کارشناس صنایع غذایی هستم و چند ساله مسئول کنترل کیفیت کارخونه هایی مثل کیک و شیر و …هستم میخوام کاری رو شروع کنم که هم برای خودم خوب باشه هم دو تا دخترم سرگرم بشن و لذت ببرن این کار رو از کجا شروع کنم؟

  • سید مصطفی مرتضوی گفته:

   با سلام
   پیشنهاد ما برای شما بلاگری در مورد کیفیت غذایی و در کنار اون آموزش های ویدیویی برای بهبود کیفیت های غذا در منزل و حتی مقایسه ی کیفیت کالاهای مختلف و بررسی محصولات غذایی با رویکرد کیفیت و پیشنهاد یا رد برخی چیزها برای مصرف کننده، استفاده از بستر اینستاگرام و آپارات و یوتوب برای انتشار ویدیو ها و کم کم که حرفه ایی تر شدین در آموزش دادن میتونید دوره هایی در مورد تولید محصولات صنایع غذایی خانگی یا حتی کارخانه ایی اورگانیک یا با کیفیت برای آدمهای عادی یا حتی کارخانه دارها یا مهندسین صنایع غذایی به صورت تخصصی به صورت آنلاین در بستر تلگرام یا صفحه های خصوصی اینستاگرامی یا حتی کلاسهای حضوری با شرکت کردن در محل کارخانه ها و شرکت های تولیدی اقدام کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *