کود کامل چیست؟ + پیشنهاد خرید و قیمت کود کامل ۲۰۲۰

Complete fertilizer کود کامل

تعریف کود کامل چیست؟

کود کامل نوعی کود شیمیایی است که دارای عناصر اصلی و مورد احتیاج گیاهان برای تقویت ریشه، رشد قوی و درشت شدن میوه و مقاوم شدن در برابر هجوم آفات و بیماری می‌باشد.

Complete fertilizer کود کامل

ما برای رساندن مواد غذایی و تقویت گیاهان به دو صورت می‌توانیم عمل کنیم. اول استفاده از مواد طبیعی و به‌اصطلاح مواد آلی مانند استفاده از انواع مدفوع حیوانی و یا استفاده از پسماندهای غذایی یا برگ. البته استفاده از مواد آلی به‌عنوان کود دردسرهای فراوانی دارد. اول اینکه زمان‌بر است. یعنی اینکه اولا مواد آلی مثل مدفوع حیوانات باید طی فرایندهای زمان‌بر پوسیده شود تا بتوان از آن استفاده کرد. ثانیا استفاده از چنین موادی علاوه بر بوی گند باعث تجمع حشرات موذی مثل پشه و مگس خواهد شد و در صورت استفاده از کود حیوانی در اطراف محل سکونت و تجمع حشرات موذی، باید آماده استقبال از بیماری‌های مختلف هم باشید.

Complete fertilizer کود کامل

کود کامل نوعی کود است که از مواد غیر آلی و به‌صورت ترکیب مواد موردنیاز هر گیاه فرموله شده است. کودهای کامل بدون بو و سریعا قابل‌استفاده هستند. البته استفاده بیش از حد کود کامل به دلیل سرعت زیاد در جذب و اثرگذاری می‌تواند باعث ازبین‌رفتن گیاه و محصول شود.

Complete fertilizer کود کامل

کودهای کامل دارای چه عناصری‌اند؟

عناصر اصلی مورداستفاده در یک کودِ کامل شامل: ازت، فسفات، پتاس و مقدار کمی از ریزمغذی‌های مفید برای گیاهان است.

به کودهای کامل به‌اصطلاح npk هم گفته می‌شود. این حروف (npk) از حرف اول سه عنصر اصلی این کود گرفته شده است.

N:مخفف ازت یا همان نیتروژن است.

P: مخفف فسفر یا همان فسفات است.

K: مخفف پتاس یا همان پتاسیم است.

ترتیب حروف به‌کاررفته در کودهای کامل npk هم به‌خاطر ترتیب درجه اهمیت این عناصر برای گیاهان می‌باشد. یعنی طبق زمان‌بندی کاشت، داشت و برداشت، هرکدام از این عناصر به ترتیب هر مرحله بیشتر مورد احتیاج خواهند بود.

انواع کود کامل کدام است؟

کودهای کامل به دو گونه ماکرو و میکرو تقسیم می‌شوند. کودهای کامل ماکرو شامل مواد پرمصرف‌تر مانند: ازت، فسفر، پتاس، کلسیم و منیزیم است. همچنین کودهای کامل میکرو شامل عناصر ثانویه‌ای همچون آهن، روی، منگنز، مس و بُر می‌باشد.

گیاهان بیشترین احتیاج را به عناصر ماکرو دارند. ما طبق طرح‌های توجیهی کشاورزی و وضع بازار باید برای نیازهای گیاهان برنامه‌ریزی می‌کنیم. مثلا اگر وضع خرید محصول مناسب نباشد باید مصرف عناصر میکرو که اتفاقا از نظر قیمتی بالا هستند را کم و در مواقع حاد حتما قطع کنیم.

در برخی موارد در کودهای کامل npk به جز ترکیب‌های گفته شده، از اسید هیومیک یا اسید فولویک هم استفاده می‌شود. این اسیدها می‌توانند هم‌زمان در ترکیب کودهای کامل به‌کاررفته باشند. این اسیدها برای جذب سریع‌تر مواد اصلی و زنده کردن بافت‌های خاک و به‌اصطلاح پوک کردن خاک بسیار مؤثر و به قولی کاربردی معجزه‌گر را دارد.

Complete fertilizer کود کامل

کدام کودهای کامل را توصیه میکنید؟

در بازار فعلی ما کود کامل معمولا به‌صورت گرانوله، پودری و مایع وجود دارد. کودهای کامل گرانوله را به دو صورت چال کود یا پاشیدن روی خاک استفاده می‌کنند. کودهای پودری همگی باید با آب مخلوط شوند. این کودها از نظر قیمتی هم به‌صرفه‌اند و هم اثر فوق‌العاده سریع را روی محصول یا گیاه شما دارند. کودهای مایع به نسبت کودهای جامد معمولا دارای مقدار مصرف کمتر ولی از نظر قیمت بالاتر هستند. البته در کشاورزی حرفه‌ای هرکدام در جای خود باید استفاده بشود.

Complete fertilizer کود کامل

کودهای کامل برای گیاهان آپارتمانی

توصیه و پیشنهاد من برای مصرف‌کنندگان خانگی و در کل برای استفاده گل‌های زینتی و گل‌های آپارتمانی این است که از کودهای کاملی که با نام کود کامل ۲۰۲۰ یا کود کامل NPK در بازار معروف هستند استفاده کنید.

همچنین شما را از استفاده کودهای NPK یا ۲۰۲۰ یا سه ۲۰ که فقط سه عنصر را دارند، برای گیاهان زینتی و گیاهان آپارتمانی منع می‌کنم. حتما کلمه کود کامل و در فرمول آن موادماکرو که گفتم به‌صورت کامل وجود داشته باشد.

برای اینکه شما در بازار تنوع کودهای کامل سردرگم نشوید من کود کامل گیاهان مدل ۲۰-۲۰-۲۰ با وزن ۱۰۰ گرم را توصیه می‌کنم. این کود با مصرف کم و قیمت مناسب، تقویت‌کننده گیاهان آپارتمانی و گل‌های زینتی شما است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *