۷ روش آسان برای درست‌کردن کود خانگی طبیعی از مواد دورریختنی

درست‌کردن کود خانگی طبیعی برای نگهداری گل‌وگیاه‌های آپارتمانی :

همان‌طور که قبلاً در مقاله کود کامل چیست اشاره کردم، گیاهان هم مانند ما انسان‌ها نیازمند به غذا برای رشد هستند. برای تغذیه گیاه خودتان از دو روش مرسوم می‌توانید استفاده کنید:

اولین روش استفاده از کودهای آماده شیمیایی یا ارگانیک آماده هست. این روش بیشتر برای کسانی توصیه می‌شود که حال‌وحوصله درست‌کردن کود خانگی طبیعی را ندارند.

دومین روش هم استفاده از مواد دم‌دستی و دورریختنی داخل خانه شماست.

برای تهیه کود کامل آپارتمانی می‌توانید از فروشگاه بهشغل (بِه شغل) اقدام به خرید کنید.

درست‌کردن کود خانگی طبیعی

قهوه سرشار از نیتروژن

این قسمت خوراک قهوه‌خورهاست. کاری که شما باید بکنید این است که بعد از آماده‌شدن قهوه تفاله آن را دور نیندازید. تفاله قهوه حاوی مقادیر زیادی نیتروژن است. استفاده از این کود و کلاً کودهای حاوی نیتروژن به رشد برگ و بلند شدن ساقه ی گیاه کمک می‌کند. قبل از آن توصیه می‌کنم خاک خودتان را ضدعفونی کنید. چراکه اگر خاک گیاه شما مستعد برای رشد و نمو حشرات باشد تفاله قهوه آن را تشدید می‌کند.

درست‌کردن کود خانگی طبیعی

پودر ژلاتین یک کود خانگی طبیعی خوشمزه

یکی دیگر از مواد غنی از نیتروژن که در اکثر خانه یافت می‌شود همین ژلاتین‌های خوراکی است. برای این کار کافی است مقداری ژلاتین را در آب حل کنید و به گیاهتان بدهید. با اینکه توصیه من این است که زیاد این کار رو نکنید ولی در صورت تمایل هر دو ماه یکبار دیگر کافی است.

درست‌کردن کود خانگی طبیعی

آب برنج بهترین کود خانگی طبیعی

برنج یکی از مواد خوراکی سرشار از مواد مفید برای بدن ماست. حتی توصیه متخصصین تغذیه هم بر این است که تا می‌توانید برنج را صاف نکرده و آب آن را دور نریزید. وقتی‌که برنج را می‌شورید تا برای پختن آماده کنید، آب آن را دور نریزید. شما با استفاده از آب برنج می‌توانید به آبیاری گیاهانتان بپردازید. نکته مهم در استفاده از آب برنج برای کود گیاهان این است که، فقط در صورتی از آب برنج پخته استفاده کنید که به آن نمک‌نزده باشید. آب برنج در شاداب و سرحال کردن گیاه خیلی مؤثر است.

درست‌کردن کود خانگی طبیعی

پوست موز سرشار از پتاسیم

اگر برای گیاهانتان دنبال یک کود پتاس بالا می‌گردید از پوست موز غافل نشین.

استفاده از پوست موز به‌عنوان یک کود خانگی طبیعی به‌صورت زیر است:

بعد از خوردن موز، پوست موز را خورد کرده و روی خاک بریزید. شما حتی می‌توانید پوست موز را خشک کرده، و پودر کنید و از آن استفاده کنید. موز استفاده‌های دیگری به‌عنوان براق‌کننده برگ گیاهان دارد. به این صورت که مثلاً برای براق شدن سانسوریا پوست موز را روی برگ‌های آن مالش دهید.

درست‌کردن کود خانگی طبیعی

پوست تخم‌مرغ کود خانگی طبیعی سرشار از کلسیم

این یکی را شاید خیلی بیشتر از بقیه شنیده باشید. بله پوست تخم‌مرغ. برای استفاده باید پوست تخم‌مرغ را پودر کرده و به‌آرامی با خاک گلدان خود مخلوط کنید. این مخلوط کردن با خاک را می‌توانید در موقع تعویض گلدان با خاک هم مخلوط نمایید. پوست تخم‌مرغ که منبع غنی از کلسیم است، باعث استحکام بیشتر در برگ و ساقه ی گیاهان شما می‌گردد.

درست‌کردن کود خانگی طبیعی

آب آکواریوم یک کود غنی

این توصیه رو برای کسانی دارم که در خانه آکواریوم دارند. لطفاً در هنگام تمیزکردن آکواریوم و تعویض آب، آن آب را درو نریزید. این آب تقریباً مقادیر بسیار زیادی از عناصر موردنیاز گیاهان شما را تأمین می‌کند.

یک توصیه بودار هم دارم و آن اینکه:

از باقی ماده ماهی‌های تلف شده کود ماهی درست کنید. آن هم به این صورت که جسد ماهی را در آب بریزید و اجازه بدین تا کاملاً مخلوط شود. بعد از آن آب برای آبیاری گیاهانتان استفاده کنید. البته این توصیه آخرم برای گیاهان حیاط است. فقط بدانید که بوی بدی دارد.

درست‌کردن کود خانگی طبیعی

تفاله‌های چای کود خانگی طبیعی

این مورد آخری دیگر داخل خانه همه ایرانی‌ها پیدا می‌شود. وقتی چایی رو میل کردید صبر کنید که تفاله و باقیمانده آن خنک شود. حالا با آن گیاه را آبیاری کرده و تفاله‌ها را با خاک مخلوط کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *