چگونگی کاشت توت فرنگی در خانه

کاشت توت فرنگی در خانه. چطور در باغچه و گلدان توت فرنگی پرورش دهیم
سلام خدمت دوستان گلم در سایت بهشغل، امروز میخوام در مورد کاشت توت فرنگی در خانه و نحوه نگهداری آن صحبت کنم. کاشتن میوه در خانه یکی از لذت بخش‌ترین تفریحات سالم است. یکی اینکه روحیه نشاط و شادابی را در شما تقویت می‌کند. و وقتی نتیجه و ثمره این تفریح لذت بخش را می‌بینید، این روحیه صد چندان می‌شود. وقتی توت فرنگی خانگی خودتان را می‌خورید، لذتی می‌دهد بیشتر از تمام لذت های خریدنی. حالا چه به منظور خوردن و چه به منظور لذت بردن از حالت تزئینی آن باشد. اگر که با نکاتی که می‌گیم خوب از گیاه خودتون مراقبت کنید تا ۵ سال توت فرنگی شما محصولات قرمز و قشنگ برایتان به ارمغان می‌آورد.
کاشت توت فرنگی با نشاء آماده راحت‌ترین راه کاشت
strawberries-with-seedlings

کاشت توت فرنگی با نشاء آماده

برای کاشت توت فرنگی پیشنهاد ما همیشه خرید نشاء آماده از گلخانه های نشاء‌گیر یا فروشگاههای محصولات کشاورزی است. برای آن دسته از دوستانی که احتمالا کلمه نشاء را نشنیده اند عرض کنم که، نشاء گیاه کوچکی است که قسمتی از دوره رشد خودش را طی کرده. عملا نشاء گیاه کوچکی است که آماده انتقال به مکان جدید و بزرگتر می‌باشد.

پس اول یک نشاء سرزنده خریداری کنید

پیشنهاد ما تهیه نشاء توت فرنگی بهاره است. چرا که رقم بهاره ، بیشترین محصول را برایتان به ارمغان می‌آورد. اما فقط سالی یک‌بار و آن هم در فصل بهار توت‌فرنگی می‌دهد. اگر هدف‌تان از کاشت توت فرنگی در خانه ذخیره یا فریزری کردن آن است، این رقم را تهیه کنید. برخی از شما هم دوست دارن که در هر فصلی از سال توت فرنگی دارای محصول باشد. برای این دسته از افراد پیشنهاد ما تهیه نشاء چهار فصل یا همیشه بار است. این گیاه در فصل‌های بهار و پاییز محصول متوسطی می‌دهد. در واقع طی سال دو بار برداشت دارید، اما مقدار نهایی محصول کمتر از رقم بهاره است .
نحوه کاشت توت فرنگی در باغچه خانه
strawberries-in-homegarden

کاشت توت فرنگی در باغچه خانه

حالا بعد از پروسه خرید میریم برای کاشت نشاء توت فرنگی خودمون. در کاشت توت فرنگی در باغچه باید مکانی را در نظر بگیرید که: اولا دارای نور مستقیم خورشید به مدت ۶ تا ۱۰ ساعت باشد. ثانیا جایی نباشد که در آن محل آب جمع شود، یا اینکه دیر آب به خورد باغچه می‌رود. حتی می‌توانید که برای امتحان محل کاشت را چاله ای کنده و پر آب کنید. اگر آب دیر به خورد باغچه رفت، جای دیگری را انتخاب کنید.

چه زمانی برای کاشت توت فرنگی مناسب است؟

به قول اهالی فن توت فرنگی را باید بعد از آخرین یخبندان سال کاشت. که با محاسبه ما میشود حول و حوش ده روز پایانی سال. البته شما باید طبق محل زندگی خودتان عمل کنید. یکی از نشانه های زمان کاشت این است که: خاک باید طوری باشد که با یک بیلچه به‌راحتی آن را حفر کنید. اگر زمین هنوز سفت است، چند هفته‌ای صبر کنید.
نحوه کاشت توت فرنگی در باغچه چگونه است؟
Planting-strawberries-inthe-garden

نحوه کاشت توت فرنگی در زمین

برای کاشت این محصول باید چاله ایی به عمق ۱۰ تا ۲۰ سانتی متر حفر کنید. نشاء توت فرنگی را از گلدان به این چاله ها منتقل کنید. مراقب باشید به ریشه‌هایش دست نخورد. ریشه‌ها را در خاک بگذارید. اطراف ریشه را با خاک پر کنید، طوری که سر ریشه‌ها را کاملا بگیرد. فورا به گیاه آب بدهید.

فاصله بین بوته ها چقدر باشد؟

فاصله بین نشاء توت فرنگی های شما باید حدود ۵۰ سانتی‌متر باشد. اگر بیشتر از یک ردیف توت‌فرنگی دارید، بین ردیف‌ها هم ۱٫۲ متر فاصله بگذارید. این فاصله به گیاه فضای رشد و نمو می‌دهد.
مراحل کاشت توت فرنگی در گلدان
Planting-strawberries-in-pots

مراحل کاشت توت فرنگی در گلدان

خیلی از افراد که در آپارتمان زندگی می‌کنند، دوست دارند که از کاشت این گیاه مثمر لذت ببرند. پس نکاتی را هم به خاطر این عزیزان میگیم.

اولین مرحله گلدان مناسب

اولین مرحله کاشت توت فرنگی در گلدان، انتخاب گلدان مناسب است. برای این کار به گلدان بزرگی احتیاج دارید. گلدان موردنظر باید ۴۱ تا ۴۶ سانتی‌متر قطر داشته باشید تا گیاه به‌راحتی رشد کند. سوراخ‌های کف این گلدان هم باعث می‌شود آبِ خاک کشیده شود. که به این عمل زهکشی خاک یا زهکشی گلدان می‌گویند. برای زهکشی مناسب، ته گلدان را با ریگ یا سنگ پر می‌کنیم. حدود یک‌سوم گلدان را با سنگ یا ریگ پر کنید تا آب به‌راحتی از آن خارج شود. توت‌فرنگی ریشه‌های کوچکی دارد، بنابراین لازم نیست همهٔ گلدان را با خاک پر کنید. این کار حتی برای جابجایی گلدان نیز بهتر است. چراکه وزن گلدان کم می‌شود.
دومین مرحله خاک مناسب برای کاشت توت فرنگی
Soil-suitable-for-strawberries

دومین مرحله خاک مناسب برای کاشت توت فرنگی

حالا بقیه فضای گلدان را با خاک مناسب پر کنید. بهتره ترکیب خاک گلدان شما طبق این فرمول باشد: ترکیبی از خاک باغچه + خیلی کم ماسه+ خاک برگ البته خاک‌های آماده دارای همین ترکیب هستند. نکته قابل توجه خاک این است که خاک چسبندگی زیادی نداشته باشد. چراکه با اینکه توت فرنگی رطوبت دوست است، اما تجمع آب باعث پوسیدگی ریشه ها می‌شود. زمان ریختن خاک در گلدان برای کاشت توت‌فرنگی‌ها، فضای کافی در نظر بگیرید.

سومین مرحله انتقال نشاء به گلدان

گیاه را از گلدان اصلی‌اش خارج کنید. خاک اطراف ریشه‌ها را با دست و به‌آرامی تکان بدهید تا بریزد، اما به ریشه‌ها دست نزنید. گیاه را داخل گلدان بگذارید. آن‌قدر خاک بریزید که سر ریشه‌ها را بپوشاند. تاج گیاه یا همان قسمت‌های سبزرنگ باید بالای خاک بمانند. فقط ریشه‌ها را داخل خاک قرار بدهید. اگر از آن گلدان‌های خیلی بزرگی دارید که چند گیاه مختلف در آن می‌کارید، توت‌فرنگی‌ها را با فاصلهٔ ۲۵ تا ۳۰ سانتی‌متری بکارید.

چهارمین مرحله مکان گلدان توت فرنگی

توت‌فرنگی باید هر روز ۶ تا ۱۰ ساعت نور مستقیم خورشید را دریافت کند. گلدان‌ها را در بالکن، ایوان خانه، یا باغچه بگذارید تا نور کافی دریافت کنند. در طول زمستان می‌توانید گلدان‌ها را داخل خانه بگذارید، البته آن‌ها را جایی بگذارید که آفتاب بگیرند. اگر توت‌فرنگی‌ها داخل خانه آفتاب کافی نمی‌گیرند، می‌توانید از نورهای مصنوعی یا لامپ رشد گیاه استفاده کنید.

نحوه نگهداری گیاه توت فرنگی در خانه

نکته ای که در کاشت توت فرنگی باید بدانید، این است که: توت فرنگی یک گیاه رطوبت دوست است.
چگونگی آبیاری توت فرنگی در خانه
Strawberry-Irrigation

آبیاری توت فرنگی

آبیاری توت فرنگی را به صورت هفتگی انجام دهید. با آبپاش یا شلنگ هر هفته حدود ۲٫۵ سانتی‌متر به توت‌فرنگی آب بدهید. به پایهٔ گیاه آب بدهید و روی میوه‌ها و برگ‌های آن آب نریزید، چون ممکن است باعث رشد قارچ یا پوسیدگی شود. برای هر ۲٫۴ متر بوتهٔ توت‌فرنگی، حدود ۱۹ لیتر آب احتیاج است. البته این خیلی حدودی، و فقط برای به دست آوردن تخمینی کلی از آب موردنیاز است.

جلوگیری از یخ زدگی خاک توت فرنگی

برای جلوگیری از یخزدگی در فصول سرد سال می‌توانید خاک باغچه یا گلدان را با خاک‌پوش یا مالچ (Mulch) را بپوشانید، تا ریشه‌ها یخ نزنند. از کاه، خاک‌اره، و برگ یا پوست گیاهان می‌توانید به‌عنوان خاک‌پوش طبیعی استفاده کنید. خاک‌پوش‌ها را در فصل بهار بردارید و آن‌ها را بین ردیف‌های توت‌فرنگی بپاشید تا جلوی رشد علف‌های هرز را بگیرد.

علف‌های هرز توت فرنگی

هر گیاه دیگه ای به جز گیاهی که کاشته‌اید، علف هرز است. پس علف های هرز را از اطراف توت فرنگی های خود بکنید. سعی کنید که علف ها را از ریشه در بیارید و از کج‌بیل هم می‌توانید برای درآوردن علف‌های هرز بین ردیف‌های توت‌فرنگی استفاده کنید.
علت چیدن اولین گل‌های توت فرنگی چیست؟
Picking-first-strawberryflowers

چیدن اولین گل‌های توت فرنگی

اولین گل‌هایی را که درمی‌آیند بچینید. با این کار، به بوتهٔ توت‌فرنگی فرصت می‌دهید بیشتر رشد کند. با استفاده از قیچی باغبانی می‌توانید گل‌ها را بچینید. برای توت‌فرنگی بهاره، سال اول همهٔ گل‌ها را بچینید تا سال بعد محصول بگیرید. اما سال بعد، گل‌ها را نچینید. برای بقیه نژاد های توت‌فرنگی‌، تا انتهای بهار گل‌ها را بچینید. اما بعد از آن بگذارید گل‌ها رشد کنند تا در فصل پاییز محصول بدهند.

جلوگیری از آفات توت فرنگی

آفات زیادی به توت‌فرنگی علاقه دارند، از جمله کرم پیله‌ساز، سوسک، شته و ریسک‌بال ها. برای اینکه از شر این آفت‌ها خلاص شوید، از صابون‌های مایع  یا اسپری‌های حشره‌کش روی بوته‌ها استفاده کنید. برای استفادهٔ درست از این محصولات، حتما راهنمای روی بستهٔ آن‌ها را مطالعه کنید. برای استفادهٔ درست از حشره‌کش‌ها، همیشه راهنمای آن‌ها را بخوانید. حتی می‌توانید که روی توت‌فرنگی‌ها تور بکشید تا پرنده‌ها محصول را نخورند.
چگونگی جلوگیری از آفات توت فرنگی
Strawberry-pests

مبارزه با انواع قارچ های توت فرنگی

توت‌فرنگی به دلیل محیط مرطوبی که دارد، در معرض انواع مختلف قارچ، مانند سفیدک سطحی یا کپک خاکستری است. قارچ‌کشی مانند قارچ‌کش کاربندازیم بخرید که ویژهٔ استفاده در منزل باشد. قارچ‌کشی که  مناسب توت‌فرنگی‌ها باشد، حتما روی بسته‌بندی آن نوشته شده است. اگر متوجه برگ‌های تغییررنگ‌یافته یا خال‌خال در بوتهٔ توت‌فرنگی شدید، آن‌ها را از بوته جدا کنید تا بیماری گسترش نیابد.
چگونگی برداشت توت فرنگی در خانه
Strawberry-harvest

برداشت توت فرنگی

در حین پرورش و کاشت توت فرنگی در خانه خاک کم کم مواد غذایی موجود در خود را از دست می‌دهد. برای جبران این کمبود و تغذیه گیاه خود، باید از کود کامل استفاده کنید. ما به تجربه دریافتیم که کود کامل ریبرس بهترین تغذیه برای توت فرنگی می‌باشد. همچنین کود کامل ریبرس باعث بهتر شدن کیفیت، و درشت شدن میوه توت فرنگی می‌شود. بعد از بزرگ شدن میوه های توت فرنگی، شروع به تغییر رنگ می‌کنند. وقتی سه‌چهارم توت‌فرنگی قرمز شد، یعنی آمادهٔ برداشت است. ساقهٔ توت‌فرنگی را بپیچید تا از بوته جدا شود و آن‌ها را در سبد بریزید. توت‌فرنگی‌ها را پیش از مصرف، در آب سرد بشویید. توت‌فرنگی‌ها را به محض آنکه رسیدند، بچینید، چون توت‌فرنگی‌هایی که خیلی روی خاک بمانند، می‌پوسند. توت‌فرنگی‌هایی را که کم‌کم در حال پوسیدن و کپک‌زدن هستند، از بوته جدا کنید. بهتر است آن‌ها را دور بریزید تا اینکه بگذارید روی بوته بمانند.
آیا شما هم می‌خواهید که کاشت توت فرنگی در خانه را امتحان کنید؟برای ما بنویسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *