همه چیز در مورد برایان تریسی

Brian Tracy

امروز می‌خواهم در مورد برایان تریسی یکی از مشهورترین سخنرانان دنیا صحبت کنم. کسی که  علاوه بر نظریه‌ها و سخنرانی‌های خود، نویسنده ماهری هم هست و کتاب‌هایش میلیون‌ها نسخه به فروش رفته‌اند. او در ایران با کتاب «قورباغه‌ات را قورت بده» شهرت پیدا کرد؛ اما کتاب‌های بسیار کامل‌تر و کاربردی‌تری هم نوشته است.

قبل از هر چیز یک معرفی از او داشته باشیم که برایان تریسی کیست و چه فعالیت هایی داشته است.

Brian Tracy

دوران کودکی

در زندگینامه کامل برایان تریسی اینگونه آمده است که : او در ۵ ژانویه سال ۱۹۴۴ میلادی در شهر شارلوت تاون (مرکز استان پرنس ادوارد) واقع در کشور کانادا به دنیا آمد. وی در خانواده ای به دنیا آمد که سطح درآمد پایینی داشتند به گونه ای که هرگز درآمد آن ها تامین کننده ی مخارجشان نبود.

فقر خانواده به حدی بود که که حتی بر سر پرداخت قبض‌های آب و برقشان هم مانده بودند! پدربرایان تریسی شغل مشخصی نداشت و او و سه برادرش را با لباس‌هایی که از خیریه تهیه کرده بود، به مدرسه می‌فرستاد. این فقر همیشه یک سئوال را در ذهن او به وجود می‌آورد که چرا خانواده های دیگر از کیفیت و رفاه بالاتری برخوردارند و ما نه.

برایان تریسی دوران نوجوانی خود را در شهر پومونای کالیفرنیا واقع در ایالت متحده آمریکا سپری کرد. زمانی که ۱۸ ساله بود، به دلیل مشکلات مختلف مجبور شد دبیرستان را بدون اخذ مدرک دیپلم رها کند.

Brian Tracy

شروع تجربه های کاری

برایان تریسی با کارگری شروع کرد، و اولین کاری که شروع کرد شستن ظرفهای یک هتل بود. بعدا به شستن اتومبیل ها و پس از آن به شستن کف سالن ها مشغول بود. او همچنین تجربه کار در کارگاه های چوب بری، کارخانه ها، مزارع و دامداری ها را هم دارد. او درخت ها را اره می کرد، چاه ها را حفاری می کرد، گاهی نیز روی ساختمان های چند طبقه به عنوان کارگر ساختمانی کار می کرد؛ و غالبا سعی می کرد در اتاق ها و هتل های ارزان قیمت اقامت داشته باشد.

Brian Tracy

آغاز سفر برایان تریسی به دور دنیا

هنگامی که برایان تریسی ۲۰ ساله شد، تمام پس انداز خود را برداشت و با تصمیم گشتن به دور دنیا در یک کشتی باربری نوروژی مشغول به کار شد. در طول سفرهای دریایی خود از اقیانوس اطلس تا بریتانیای کبیر به کار در کشتی مشغول بود. سپس با دوچرخه از فرانسه به اسپانیا و تنگه ی جبل الطارق رفت.

آن جا بود که به همراه دو تن از دوستان خود یک اتومبیل لندرور خریدند. و تصمیم گرفتند با عبور از صحرای بزرگ آفریقا خود را به ژوهانسبورگ برساندند. برایان تریسی حدود دو سال در آن جا کار کرد. سپس به لندن بازگشت و مدتی را نیز در آلمان و انگلستان مشغول به کار شد. سفرهای او پر بود از ماجراهای زیاد و گهگاه اتفاقات خوش و نا خوش. حتی در صحرای بزرگ آفریقا او تجربه از سر گذراندن مرگ را هم داشته است.

در خلال این سفرها، که زندگی پر فراز و نشیبی را طی می‌کرد، با دکتر آلبرت شوارتزر (پزشک مشهور که ۴۰ سال از عمرش را در میان قبایل آفریقایی طبابت کرد) در آفریقای جنوبی شروع به کار کرد. برایان تریسی همچنین در رشته کاراته به درجه استادی رسید و کمربند مشکی آن را به دست آورد.

Brian Tracy

شروع کار فروشندگی برایان تریسی

بعد از دو سال زندگی در ژوهانسبورگ (پایتخت آفریقای جنوبی) آنجا را به مقصد لندن ترک کرد و سپس از مناطق اروپا و خاورمیانه بازدید کرد؛ سرانجام از هند خارج شد و به مالزی، سنگاپور و به مدت دو سال به تایلند رفت. در آن جا اقامت کرد و به کار مشغول شد. زمانی که دیگر نتوانست برای کارگری کاری پیدا کند، به فروشندگی روی آورد.

از دفتری به دفتر دیگر می رفت، و با درصد معینی که از سود فروش کالاها به دست می آورد زندگی را می گذراند. اغلب تمام مدت روز را کار می کرد تا یک فروش کوچکی را به سرانجام برساند تا با درآمد آن اجاره ی اتاقش را بپردازد و شب جایی برای خوابیدن داشته باشد.

Brian Tracy

پرسشی که منجر به تحول شد

برایان تریسی تا مدت ها درگیر فروش اجناس مختلفی بود تا این که یک روز از خود پرسید، چگونه است که دیگران از من موفق تر هستند و چرا من جزو میلیاردرهای موفق نباشم؟!

به همین دلیل کاغذ و قلمی برداشت و با جسارت کامل هدفی را روی کاغذ نوشت. ماهیانه هزار دلار از فروش درآمد کسب کنم. کاغذ را تا کرد و آن را جایی قرار داد. جالب اینجاست که هرگز آن کاغذ را پیدا نکرد. برایان تریسی به سراغ فروشندگان موفق می‌رفت و از آن ها می‌پرسید که چگونه کار می کنند. آن ها هم روش کار خود را به او می‌گفتند. او هم به نصیحت های آن ها عمل می‌کرد و فروش خود را افزایش می‌داد.

برایان تریسی برای خودش هفگذاری کرد که موفق ترین فروشنده در حوزه کاری خودش بشود. بنابراین او با همه وجود برای رسیدن به این خواسته تلاش می‌کرد. در این فاصله به روشی برای افزایش فروش دست پیدا کرد که باعث شد فروش او تا سه برابر افزایش پیدا کند. مدتی بعد برایان تریسی به سمت «مدیر فروش» شرکتی که در آن کار می‌کرد، ارتقا درجه پیدا کرد.

در کار مدیریت فروش هم با مشورت و الگو گیری از بزرگان رشته خود و بهبود خودش در مدت یک سال پس از شروع کارش در زمینه ی فروش تبدیل به یک فروشنده ی طراز اول شد.

Brian Tracy

برایان تریسی و مدیریت فروش

برایان تریسی توانست در سن ۲۵ سالگی فروش را در سمت مدیر فروش، در یک شرکت بزرگ متشکل از ۹۵ کارمند فروش شروع کند. او در یک دوره ی پنج ساله در فروش املاک وارد شد و املاکی را به ارزش بالغ بر پنجاه میلیون دلار به فروش رساند. بعد از مدتی مسئول وارد کردن اتومبیل های سوزوکی در کانادا شد. برایان تریسی ظرف مدت دو سال سود حاصل از فروش این اتومبیل ها به ۲۵ میلیون دلار رسانید. پس از آن مدیریت یک شرکت طرح و توسعه ی ۲۶۵ میلیون دلاری را بر عهده گرفت که توانست آن شرکت را از نو بسازد.

اهداف بزرگ برایان تریسی به زودی او را به یک غول مشاوره کسب و کار تبدیل کرد. مشاوره‌هایی که برایش چندین میلیارد دلار درآمد به همراه داشت. شرکت‌ها و سازمان‌های بزرگ مدت‌ها در صف «مشاوره کسب و کار» او می‌ماندند.

Brian Tracy

علاقه به آموزش

برایان تریسی  به حوزه آموزش علاقه زیادی دارد. به گفته خودش اگر به حوزه آموزش (که علاقه شخصی و در واقع تفریحش بود) روی نمی‌آورد، در کسب و کارهای دیگر هم می‌توانست موفق شود.

برایان تریسی در سال ۱۹۸۱ به ارائه ی مطالب درسی و برگزاری سمینارهایی در کانادا و آمریکا مشغول شد. بعدها این مطالب را به صورت برنامه های آموزشی دیداری و شنیداری در اختیار علاقه مندان قرار داد. در سال ۱۹۸۶ به منطقه ی سن دیه گو واقع در ایالت کالیفرنیا مهاجرت کرد.

برایان تریسی می‌گوید: «من علاقه شدیدی به انتقال اطلاعات و دانشم به هر کسی که تعلیم پذیر است، دارم.»
او برای هدف آموزش خود و آموزش گسترده‌تر، یک دانشگاه تأسیس کرد. دانشگاه بین‌المللی برایان تریسی در سن دیگو کالیفرنیا.

Brian Tracy

خانواده  برایان تریسی

برایان تریسی در ۱۹۷۹ با باربارا تریسی آشنا شد و با یکدیگر ازدواج کردند. حاصل این ازدواج ۴ فرزند و تعدادی نوه است. وی در دو مستند با نام های اسرا ذهن میلیونر های خود ساخته و همه چیز از دست نرفته ایفای نقش کرده است.

Brian Tracy

نکاتی جالب  از زندگی برایان تریسی

برایان تریسی به زبان های فرانسوی، آلمانی، اسپانیایی تسلط دارد. تریسی در دهه ی ۳۰ زندگی خود موفق شد به دانشگاه آلبراتا در کانادا راه یابد. سرانجام موفق به اخذ مدرک فوق لیسانس در رشته بازرگانی شد.

وی در طول ۲۰ سال گذشته موفق شده، بیش از ۳۰۰ محصول دیداری و شنیداری تولید کند. که برخی از آن ها به ۲۴ زبان مختلف ترجمه شده و در بیش از ۳۰ کشور دنیا به فروش رسیده است.

لازم به ذکر است که برایان تریسی به عنوان سخنران، مربی و مشاور با بیش از پانصد کمپانی بزرگ همکاری داشته است. برایان تریسی هم اکنون سالانه برای بیش از سیصد هزار نفر سخنرانی می کند و سمینارهایی برگزار می کند که در آن بیش از بیست هزار نفر شرکت می کنند.

او چندین شرکت را تاسیس و راه اندازی کرده است. همچنین مدیر شرکت بین المللی برایان تریسی است که تنها شرکت آموزشی مشاوره ای در سولانابیچ کالیفرنیا است.

در طی سال ها به بیش از ۸۰ کشور دنیا سفر کرده است و در آن جا کار انجام داده است. در ۲۲ حرفه ی مختلف فعالیت داشته است. برایان تریسی هم اکنون یکی از معتبرترین صاحب نظران در سطح جهان در حوزه ی موفقیت و پیشرفت است.

Brian Tracy

رمز موفقیت برایان تریسی با شعار همیشه یاد بگیر و همیشه رشد کن

برایان تریسی از اوایل زندگی با خود عهد کرد که یک یاد گیرنده مادام العمر باشد، برای همین شروع به خواندن آثار نویسندگان کلاسیک مثل ناپلئون هیل، کلود بریستول، اورسون ولز و دیگران پرداخت. او هنوز هم یک خواننده حریص است و تا به امروز نزدیک به چند هزار جلد کتاب را شخم زده است!
برایان تریسی یک «مولتی تسک» یا «چند پتانسیلی» است. «مولتی تسک» یا «انسان با چند توانایی» کسی است که در چند زمینه دانشی و شغلی، توانایی دارد و به عبارت دیگر کسی است که علایق متعدد خود را شناخته و آن‌ها را به مهارت و توانایی تبدیل کرده است.
تا سال ۱۹۸۱ به یادگیری ادامه داد و بعد از شرکت در سمینارهای مختلف دریافت که این سمینارها می‌تواند با کیفیت بسیار بهتری برگزار شود. برای همین نسل تازه‌ای از «آموزش» را پایه ریزی کرد و به زودی طرفداران زیادی از سراسر دنیا به او پیوستند.

Brian Tracy

تفکر مثبت برایان تریسی

برایان تریسی می‌گوید باید در مورد اهدافی که تعیین می‌کنید، کاملاً شفاف باشید؛ نباید اجازه دهید احساسات و تفکر منفی بر روی روند موفقیت شما اثر بگذارد و مانع آن شود.
احساسات منفی باعث می‌شود که مغز شما بسته شود و نتیجه آن، قضاوت ضعیف و تصمیم‌گیری بد است. ما باید مثبت بمانیم.

Brian Tracy

وضوح و مثبت اندیشی

برایان تریسی به مجموعه ای از اصول موفقیت دست پیدا کرده است که مهم ترین آن “قبول کردن مسئولیت تمامی اتفاقات زندگیمان” است.

باید در بر روی اهدافی که تعیین می کنید کاملاً استوار باشید. اجازه ندهید که احساساتتان قضاوت شما را تحت شعاع قرار دهد، و یا فکر منفی شما باعث شود که برای رسیدن به موفقیت بد عمل کنید.

برایان تریسی می گوید :

احساسات منفی باعث می شود مغز شما خاموش شود و نتیجه شما بدترین تصمیم ممکن را انتخاب خواهید کرد” ما باید مثبت بمانیم تا بتوانیم بهترین تصمیمات ممکن و به دنبال آن بهترین نتایج ممکن را بگیریم.

Brian Tracy

موفقیت های برایان تریسی

فعالیت‌های آقای تریسی در سه زمینه از سایر زمینه مشهورتر و موفق‌تر بوده است.

اول :

فعالیت او، کتاب نویسی بوده است. کتاب‌های او پشت سر هم تجدید چاپ شده، به فروش رفته و به بسیاری از افراد در سراسر دنیا کمک کرده تا کسب و کار یا ارتباطاتشان را بهبود ببخشند.
از جمله کتاب‌های پر فروش او می‌توانیم به «قورباغه‌ات را قورت بده»، «کمک به خویشتن»، «قدرت جذبه»، «جادوی انگیزش»، «مدیریت زمان»، «قدرت بیان»، «قدرت برنامه‌ریزی»، «مدیریت بحران»، «کانون تمرکز» و «قورباغه‌ات را ببوس» اشاره کنیم.

از دیگر کتاب‌های برایان تریسی می‌توانیم به کتاب‌های مشهور زیر اشاره کنیم:

پیش به سوی ثروت

اوج موفقیت

۲۱ روش عالی برای این‌که یک فروشنده فوق ستاره شوید

۱۲ اصل رهبری عالی

افکارتان را تغییر دهید تا زندگی‌تان تغییر کند

۱۰۰ قانون بی چون و چرا برای موفقیت در تجارت

به روش خود ثروتمند شوید

آینده خود را خلق کنید

دوم :

فعالیت‌های او آموزش است. همان‌طور که گفتیم او سالهاست در زمینه آموزش فعالیت دارد. او طی سال‌های گذشته سه بار هم به ایران سفر کرده است که آخرین بارش همین سال ۱۳۹۶ بود.
برایان تریسی همچنین بیش از ۳۰۰ کیت و فایل آموزشی و تصویری از جمله مجموعه «روانشناسی موفقیت» را تولید کرده است.

سوم:

هم دانشگاه معتبر اوست. برایان یک دانشگاه فوق‌العاده را توسعه داده که هر سال تعداد زیادی از افراد را آموزش می‌دهد و راه «استقلال و آزادی مالی» را برای هر کسی که مایل به یادگیری باشد هموار می‌کند.

Brian Tracy

۲۳ فرمان از برایان تریسی

همان‌طور که گفتم، برایان تریسی دو سه باری هم به ایران سفر کرده است. آخرین سمینار او در تهران، سرشار از نکاتی بود که با توجه به شرایط ایران گفته شد و به درد من و شما، ارتباطات و کسب و کارهایمان می‌خورد. نکات زیر، مهم‌ترین نکاتی بود که آقای تریسی به آن‌ها اشاره کرد:

آموزش؛ کلید موفقیت

آموزش کلید موفقیت است، ولی چون سخت و وقت‌گیر است و بیشتر انسان‌ها تنبل‌اند، کسی برای یادگیری اهمیت قائل نمی‌شود!

با ارزش‌ترین دارایی ما

با ارزش‌ترین دارایی ما توانایی کسب درآمد است، نه آن پولی که به دست می‌آوریم. پول و ثروت ممکن است بارها از دست برود، اما توانایی از دست نمی‌رود.

نردبان موفقیت و پله‌های آن

موفقیت مثل نردبان است و مهارت‌های ما پله‌های آن را می‌سازد، اگر پله‌ها کامل نباشد، نمی‌توانیم از نردبان بالا برویم.

پتانسیل شما بی نهایت است

پتانسیل انسان آن‌قدر زیاد است که می‌تواند صد زندگی همزمان داشته باشد. ما می‌توانیم هر چیزی را بیاموزیم و در هر امری متخصص شویم. فقط کافی است مسیر عصبی آن را در ذهن خود بسازیم.

عزت نفست رو پرورش بده

کیفیت زندگی و هدف اصلی ما بستگی به عزت نفس ما دارد. اینکه چه احساسی در مورد خودمان داریم و در مورد خود چگونه می‌اندیشیم.

واژه‌ها مهم‌اند!

اهمیت کلمات در زندگی بسیار مهم است. کلمات خوب، تفکرات بهتری را ایجاد می‌کنند. با خود تمرین کنید تا هرروز کلمات بهتری یاد بگیرید و به تدریج هر کلمه منفی را از واژه‌های روزانه خود حذف کنید.

فرق افراد موفق و ناموفق در چیست؟

افراد موفق بر راه حل‌ها تمرکز می‌کنند، اما افراد متوسط به فردی که مشکل را به وجود آورده است، فکر می‌کنند.

فرق دوم!

افراد موفق همیشه به دنبال فرصت‌هایی برای کمک به دیگران هستند. افراد ناموفق آنهایی هستند که همیشه می‌پرسند «چه سودی برای من دارد؟»

اهدافت را مکتوب کن!

افرادی که اهداف مکتوب دارند، احتمال موفقیتشان ده برابر بیشتر از دیگران است. نوشتن اهداف اهمیت بسیار زیادی دارد.

مهارت هوش مالی را کسب کن

اگر می‌خواهید به موفقیت مالی برسید، در روز حداقل دو ساعت درباره اقتصاد و سرمایه گذاری مطالعه داشته باشید. کسب مهارت‌های مالی برای زودتر به نتیجه رسیدن ضروری است.

تنبل‌ها به بهشت نمی‌روند!

افراد موفق کارهای بزرگ و سخت انجام می‌دهند ولی افراد متوسط، دنبال کارهای راحت و معمولی می‌روند!

برنامه بلندمدت داشته باش

هر کدام از ماباید یک نقشه ۲۰ ساله داشته باشیم و به جای فکر کردن به مسائل اقتصادی به دنبال برداشتن گام‌ها در مسیر اهداف خود باشیم.

پشتکار داشته باش و مقاومت کن

پشتکار و سرسختی، رازی بزرگ برای موفقیت‌هاست. باید با خودتان عهد کنید که کنار نمی‌کشید و دست بردار نیستید. تا وقتی به هدف نرسیده‌اید، پا پس نکشید.

به خودت ایمان داشته باش!

باید به محصولات یا خدماتی که ارائه می‌دهید ایمان داشته باشید، اگر اعتقاد دارید که محصولتان عالی است، ناخودآگاه مشتری این موضوع را درمی یابد.

تا می‌توانی نه بشنو!

کسانی بیشترین «بله» ها را می‌شنوند که روزی بیشترین «نه» ها را شنیده‌اند. برای اینکه در برابر احساس بد «نه» شنیدن واکسینه شوید تا می‌توانید «نه» بشنوید.

هیچوقت دیر نیست

هیچ وقت نگویید که دیگر دیر شده است. هیچ وقت برای گرفتن تصمیمات صحیح دیر نیست. سن تنها یک عدد است و مغز ما هرگز برای یادگیری پیر نمی‌شود.

فردایت را خودت بساز

انتخاب‌های امروز، کیفیت زندگی فردای شما را می‌سازند. گذشته را رها کنید و به فکر ساخت فردای خویش باشید.

کاری کن همه به تو احترام بگذارند

احترام به دست آوردن کار ساده‌ای نیست. افرادی که موفق و در جامعه مورد احترامند کسانی هستند که بیشترین وقت را روی آماده سازی برای آینده می‌گذارند و در حقیقت لیاقت احترام را دارند.

امروز کارهایی انجام بده که دیگران حاضر نیستند…
برای تسخیر آینده باید از لذت‌های آنی دست بکشید.

سخت کارکن اما هوشمندانه

افراد موفق سخت کار می‌کنند اما هوشمندانه! هوشمندانه یعنی کارهایی را انجام دهیم که با اهدافمان سازگار باشد.

قورباغه‌ات را قورت بده

کارهای کوچک، ساده و راحت را انجام ندهید زیرا کم کم به آن‌ها عادت می‌کنید. از کارهای سخت و بزرگ استفاده کنید. کارهای سخت و بزرگ را ابتدا انجام دهید.

نیمه کاره رها نکن

میلیاردرها عادت دارند کارهایشان را تکمیل کنند. آن‌ها کارهایشان را معمولاً نیمه کاره رها نمی‌کنند.

شما همه چیز را باهم نخواهید داشت

هیچوقت پول کافی، زمان کافی و منابع کافی همزمان وجود ندارند؛ بنابراین یک مدیر موفق باید یاد بگیرد اولویت بندی کند؛ و در بهترین شرایط، بهترین تصمیمات ممکن را بگیرد.

Brian Tracy

کلام آخر

برایان تریسی را بی شک می‌توان یکی از بزرگترین افراد موثر در جهان نامید، که با تلاش خود در راه بهبود وضعیت جهان گام بر می‌دارند. ما به عنوان الگویی که دائم در حال بهبود خود و کارش هست می‌توانیم از او سرمشق بگیریم و تجارب او را به کار بریم . ما با عمل به گفته های او دیگر در نقطه صفر نیستیم و راحت تر و زودتر به موفقیت و ثروت خواهیم رسید.

زندگی نامه الهام بخش آقای برایان تریسی را مطالعه کرده اید. به زودی زندگی نامه چند فرد مشهور و موفق دیگر را هم براتون آماده می‌کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *