زندگینامه جف بزوس ثروتمند ترین فرد جهان

جف-بزوس-زندگی-بزرگان-بهشغل

جف بزوس با نام کامل جفری پرستون بِیْزوس (زادهٔ ۱۲ ژانویهٔ ۱۹۶۴ معادل ۲۱ دی ماه ۱۳۴۲در البوکرکیِ نیومکزیکو از ایالت های جنوب غربی آمریکا) صاحب رسانه، کارآفرین و سرمایه‌گذار اهل آمریکا در زمینهٔ اینترنت، و نیز مدیرعامل و مؤسس شرکت آمازون، بزرگترین شرکت خرده‌فروشی آنلاین در جهان است.

در آوریل ۲۰۲۰ بیزوس با ۱۳۸ میلیارد دلار آمریکا داراییِ ثبت‌شده به عنوان ثروتمندترین فرد جهان شناخته شده و ارزش خالص دارایی‌های او ۱۱۷٫۲ میلیارد دلار برآورد شد، که به پول ما خیلی خیلی زیاد میشه دوست داشتین با دلار روز حساب کنید.

جف بزوس با بنیان‌گذاری وبگاه «آمازون دات‌کام»، نقش کلیدی در زمینهٔ رشد تجارت الکترونیک ایفا کرد. بزوس در اوت ۲۰۱۳ روزنامه واشینگتن پست را خریداری کرد. همچنین گفته شده که او در مسیر تبدیل شدن به ثروتمندترین فرد در تاریخ معاصر جهان است.

Jeffrey Preston Bezos

دوران کودکی جف بزوس

مادر جف بزوس در سن نوجوانی ازدواج کرد. زندگی او با پدر جف بیش از یکسال دوام نیاورد و تقریبا چند ماهی بعد از به دنیا آمدن جف آنها از هم طلاق گرفتند. مادر جف که نمی‌خواست زیر بار منت خانواده باشد از پدر و مادرش که وضع مالی بسیار خوبی داشتند جدا شد و کم کم در دامان بی پولی افتاد.

Jeffrey Preston Bezos

مادرش برای رهایی از بی پولی چاره را در ازدواج درد و زمانی که جف بزوس خردسال ۴ سال بیشتر نداشت، با یک مهاجر کوبایی که برای تحصیل به آمریکا آمده بود، ازدواج کرد. نام این فرد مهاجر مایک بزوس بود.
مدتی بعد از ازدواج بر اثر علاقه شدید او به جف، مایک او را به فرزند خواندگی خود درآورد، و نام خوانوادگی خود را بر او نهاد. حالا دیگه او شد جف بزوس.

Jeffrey Preston Bezos

علاقه جف بزوس به پدربزرگش و کارهای فنی و تعمیر لوازم و وسایل باغث شد که تا سنین بلوغش در مزرعه ۲۵ هزار هکتاری پدر بزرگش بماند و به کارهای فنی و تعمیر وسایل مزرعه  مثل آسیاب بپردازد.

در اوایل دبیرستان خانواده‌اش به هوستون نقل مکان کرد و او هم به همراه خانواده به آنجا رفت. جف بزوس بسیار به الکترونیک و کارهای فنی علاقمند بود، و با کیت های الکترونیکی بازی میکرد و وسایل مختلفی با کیت های مختلف درست می‌کرد. او حتی برای اتاق خودش یک آژیر خطر درست کرده بود.

Jeffrey Preston Bezos

جف بزوس و دوران تحصیل

مدتی بعد خانواده جف بزوس باز مهاجرت کردن و این بار به فلوریدا نقل مکان کردند. او به دبیرستان پالمتو رفت. وی در سال ۱۹۸۲ میلادی یعنی وقتی تنها ۱۸ سال داشت، با تلاش و کوشش در تحصیل مدال سیلور نایت (مدال ممتاز دانشگاه و مشمول بورسیه تحصیلی) را دریافت کرد.

جف بزوس پس از دبیرستان  در رشته الکترونیک و کامپیوتر وارد دانشگاه پرینستون شد. جف بزوس  در طول دوران دانشگاه چند مدال دیگر علمی هم دریافت کرد. او همچنین مدیریت بخش‌های علمی دانشگاه‌ را در اختیار داشت. از جمله رئیس دانشجویان دانشگاه پرینستون برای اکتشاف و توسعه فضا شد.

طبق عادتی که در زمان حضورش در مزرعه پدر بزرگ داشت، جف بزوس تابستان ها را مشغول کار می‌شد. به همین صورت او در حدود بیست سالگی اش ک شغل با عنوان «تحلیلگر» در نروژ پیدا کرد و درست یکسال بعد او برنامه شرکت IBM را در کالیفرنیا بهبود بخشید.

در سال ۱۹۹۰ وقتی جف بزوس ۲۶ ساله، به عنوان جوان‌ترین معاون رئیس شرکت «شاو اند کو » انتخاب شد. کار او در امور مالی بسیار سودآور بود، اما تصمیم گرفت پس از چهار سال از آن خارج شود. چرا که او با دنیای اینترنت آشنا شده بود و شاهد رشد فزاینده اینترنت در دنیا بود.

Jeffrey Preston Bezos

ازدواج و زندگی شخصی جف بزوس

در شرکت شاو اند کو بود که جف بزوس با همسر خود مکنزی تاتل آشنا شد. در آن زمان همسر جف بزوس یکی از تحلیل گران در آن شرکت بود. البته در حال حاضر او رمان می‌نویسد. این زوج چهار فرزند دارند. زندگی آنها به خوبی پیش می‌رفت تا اینکه….

Jeffrey Preston Bezos

متاسفانه جف بزوس خیانتکار می‌شود!

جف بزوس در سال ۲۰۱۹ پس از ۲۵ سال از همسرش مکنزی جدا شد. جف و مکنزی بزوس در توئیتی اعلام کردند که پس از ۲۵ سال از هم جدا می‌شوند.

جالب است بدانید مطابق مقررات آمریکا، جف باید نیمی از اموالش را به همسرش بدهد. این می‌تواند همسرش را به ثروتمندترین زن جهان تبدیل کند و خودش را از رتبه اول ثروتمندان جهان به زیر بکشد.
کمی بعد از اعلام رسمی طلاق بزوس از همسرش، نشریه نشنال اینکوایرر پیامک‌های رد و بدل شده بین او و یک مجری تلویزیونی به نام لورن سانچز را منتشر کرد. براساس گزارش نشنال اینکوایرر بزوس ماه‌ها با سانچز رابطه پنهانی داشته است.

Jeffrey Preston Bezos

بعد از افشای پیام‌های جف بزوس و خانم سانچز، او برای یافتن منبع این افشا تعدادی کارآگاه شخصی استخدام کرد. بزوس طی نوشته‌ای در میدیوم، ادعا کرد نشنال اینکوایرر او را تهدید به انتشار تصاویر برهنه کرده و برای اخاذی از او تلاش کرده است.

Jeffrey Preston Bezos

او در نوشته خود، متن تمامی ایمیل‌های فرستاده شده از نشنال اینکوایرر را منتشر کرد. به دلیل رابطه نزدیک سردبیر این نشریه با دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا، احتمال سیاسی بودن این اتفاقات مطرح شد. جف بزوس روابط خوبی با دونالد ترامپ ندارد و از مخالفان اوست.

Jeffrey Preston Bezos

شکل گیری آمازون

زمانی که جف بزوس روی  شرکت هایی که از راه دور فروش داشتند کار می‌کرد،برای یک سفر کاری از نیویورک به سیاتل مامور شد. در همین سفر بود که ایده کسب و کار آمازون به ذهنش رسید. بلافاصله برای پیاده سازی این ایده اقدام کرد. جف بزوس با تجربه کار در شرکت فروش از راه دور و پولی که جمع کرده بود شروع به عملی ایده خود کرد.

در راه جدیدی که جف بزوس شروع کرده بود و با اعتمادی که والین او به جف داشتند، آنها هم با آوردن پس انداز بازنشستگی خودشان، در کار جف سرمایه گذاری کردند. آنها مبلغ ۳۰۰ هزار دلار به جف دادند.

Jeffrey Preston Bezos

مثل بسیاری از کسب و کارهای بزرگ جهان مثل گوگل و مایکروسافت، آمازون هم از یک «گاراژ» شروع به کار کرد. انگار گاراژهای آمریکا محلی برای شروع کار بزرگترین افراد است.

در اوایل کار آمازون در روزهای ابتدایی و با توجه به خلاقیت های جف بزوس در کار الکترونیک، به این شکل بود که زنگی برای هر خرید مشتری طراحی کرده بودند. بعد از به صدا در آمدن این زنگ، آن‌ها برای شناسایی خریدار دور هم جمع می‌شدند. پس از چند هفته تعداد خریدها به صورت غیرمعمول و عجیبی آنقدر زیاد شد که دیگر زنگ هم جواب نمی‌داد و ناچار به قطع آن شدند.

Jeffrey Preston Bezos

رشد روز افزون جف بزوس

جف بزوس بعد از مدتی محیط کار خود را به یک خانه ی ۲ خوابه که از ۳ طرف نورگیر بود، بسط دادند و در نهایت توانستند نسخه ی بتا از سایت خود را راه اندازی نمایند. بعد از طریق دعوت ۳۰۰ نفر از دوستان خود به این نسخه ی بتا از سایت شروع به تست کار خود کرد. البته که تست موفقیت آمیز آن، باعث Amazon.com راه اندازی شد. در حقیقت این سایت در ۱۶ جولای سال ۱۹۹۵ به تاریخ شمسی یعنی سال ۱۳۷۴ شروع به کار کرد و کار اصلی خود یعنی فروش آنلاین کتاب را آغاز کرد.

نام آمازون از رودخانه ی پر پیچ و خم امریکای جنوبی که بزرگترین رود جهان است گرفته شد.
البته انتخاب این نام بی دلیل هم نبود، چراکه اعتقاد بزوس بر این بود که این سایت کوچک به بزرگترین کتابفروشی آنلاین تبدیل می شود. در این هنگام بزوس ۳۰ سال داشت.

Jeffrey Preston Bezos

این شرکت توانست به طرز عجیب و بدون هیچگونه تبلیغاتی کتاب هایش را در عرض ۳۰ روز در سراسر ایالات متحده و ۴۵ کشور خارجی از طریق همین سایت به فروش برساند. در طول دو ماه، فروش کتاب این سایت به ۲۰۰۰۰ دلار در هفته رسیده بود، این رشد چشمگیر خیلی سریعتر از آن چیزی بود که خود بزوس و همکارانش پیش بینی کرده بودند.

Jeffrey Preston Bezos

اوج گیری و تغییر مسیر سایت آمازون

در سال ۱۹۹۷ که این وب سایت برای عموم شناخته شد، سوالاتی ذهن اکثر تحلیل گران بازار را درگیر خود کرده بود و مهم ترین سوال این بود که وقتی که خرده فروشان سنتی هم تغییر رویه بدهند و هریک سایت مختص خود را راه اندازی نمایند، آیا باز هم این شرکت می تواند به کار خود ادامه دهد یا خیر؟

دو سال از راه اندازی آمازون گذشت و چیزی که بر همگان روشن شده، این بود که نه تنها این وب سایت با قدرت هرچه بیشتر به کار خود ادامه داده بلکه توانسته از تمام رقبایش هم پیشی بگیرد و به عنوان یک پیشتاز و رهبر در دنیای تجارت الکترونیک شناخته گردد.

Jeffrey Preston Bezos

جف بزوس در سال ۱۹۹۸ به این فکر تنوع بخشیدن به محصولات سایتش افتاد. او پای سی دی ها و فیلم ها را هم به آمازون باز کند و چندی بعد، لباس و تجهیزات الکترونیکی، اسباب بازی و … را از طریق مشارکت با عمده فروشی ها به این سایت وارد نمود.

Jeffrey Preston Bezos

کمی از خصوصیات جف بزوس

قبل از اینکه روند رشد آمازون را ادامه بدیم، کمی به خصوصیات جف بزوس بپردازیم. تا اینکه رشد سریع او را برای خودمون راحت تر هضم کنید.

به گفته کارمندان شرکت آمازون و افرادی که در مورد این شرکت تحقیق کرده‌اند، جف بزوس یک مدیر جزئی نگر است و علاقه دارد از تقریباً تمام کارهای شرکت سر در بیاورد.

Jeffrey Preston Bezos
نیویورک تایمز، فضای محیط کار در آمازون را سرد و بی روح توصیه کرده است. مقاله نیویورک تایمز محیط کاری آمازون را خشک و بدون هیچ تفریح خاصی شرح داده شده است. البته آقای جف بزوس از این مقاله بر آشفته شده و آن را کذب دانسته بود. شایعه ای نیز در همین رابطه به گوش می رسد که او یک متخصص و مربی هدایت تیم و رهبری را استخدام کرده تا کمک اش کند این اخلاق خود را بهبود داده و به شکل بهتری بتواند با کارمندان خود رابطه برقرار کند.

Jeffrey Preston Bezos

جف بزوس در سال ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ دو سال پیاپی به عنوان پولدارترین شخص جهان شناخته شده است. با ثروتی نزدیک به ۱۱۰ میلیارد دلار…
این تنها دارایی شخصی خود بزوس است. جالب است بدانید ارزش تقریبی شرکت آمازون نزدیک به ۵۰۰ میلیارد دلار تخمین زده شده است.

Jeffrey Preston Bezos

آمازون و جف بزوس همچنان در حال رشد

با وجود اینکه بسیاری از دات کام های با شروع سال ۱۹۹۰ ورشکسته شدند، اما سایت آمازون  با وجود جف بزوس با فروش چشمگیر سالانه رشد زیادی داشت و از ۵۱۰ هزار دلار فروش در سال ۱۹۹۵ به بیش از ۱۷ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۱ جهش پبدا کرد و رونق فوق العاده ای را شاهد بود اما رشد سایت آمازون به همین جا ختم نشد.

Jeffrey Preston Bezos

سرمایه گذاری جف بزوس در گوگل

در سال ۱۹۹۸، جف بزوس تبدیل شد به یکی از اولین سرمایه گذاران در گوگل. او ۲۵۰ هزار دلار در گوگل سرمایه گذاری کرد که در سال ۲۰۰۴، زمانی که غول جستجو سهام خود را به شکل عمومی در بازار بورس عرضه کرد، ارزشی معادل ۳.۳ میلیون سهم داشت.
چنین تعداد سهمی امروز معادل ۲.۲ میلیارد دلار ارزش دارد، اما مشخص نیست که آیا آقای بزوس سهام خود در گوگل را نگه داشته یا آنها را پس از عرضه عمومی سهام گوگل، به فروش رسانده است.

در سال ۲۰۰۶، آمازون دات کام سرویس ویدئوی وابسته به تقاضای کاربر (on demand) را راه اندازی نمود، این سرویس در ابتدا به عنوان Amazon Unbox on TiVo شناخته گردید و در نهایت این برند به آمازون اینستنت ویدئو تغییرنام یافت.

Jeffrey Preston Bezos
این شرکت در سال ۲۰۰۷، کیندل را منتشر نمود، این کتاب خوان دیجیتال دستی به کاربران این امکان را میداد که بتوانند کتاب های منتخب خود را خریداری، دانلود و ذخیره کنند و آن را مطالعه نمایند.

                          این مطلب را هم بخونید:>(نقد و بررسی تخصصی کتاب خوان آمازون)<

آمازون در سال ۲۰۱۱ با رونمایی از کیندل فایر ، به بازار تبلت وارد شد. در سپتامبر بعدی بزوس از کیندل فایر اچ دی جدید خبر داد، این تبلت که پس از اولین آیپد اپل معرفی شد به منظور رقابت بر سر قیمت وارد بازار شد.

Jeffrey Preston Bezos

تلاش های نوین جف بزوس برای فروش کتاب

از ویژگی‌های سایت آمازون در بخش کتاب، امکان ورق زدن و مطالعه نسخه الکترونیکی اغلب کتاب‌هایی است که در این وب سایت برای فروش گذاشته شده‌است. این شرکت همچنین با کمک تکنولوژی‌های نوین چاپ و تولید کتاب، اقدام به ارائه کتاب‌هایی بر اساس سیستم «چاپ بنابر تقاضا» کرده است. در این روش به جای چاپ و انبار کتاب در تعداد وسیع، تنها با نگهداری فایل الکترونیکی کتاب‌ها، پس از سفارش مشتری، اقدام به چاپ و تولید یک یا چند نسخه از کتاب نموده، آن‌ها را به آدرس مشتری ارسال می‌کند.

تقریباً حدود سه چهارم از فروش آنلاین کتاب و کمتر از نیمی از کل فروش کتاب در دنیا از طریق آمازون صورت می‌گیرد. این میزان فروش رکورد جهانی فروش وب سایت را جابجا کرده است.

در بزرگی امازون همین بس که فروشش مجموع فروش اینترنتی ۲۰ خرده فروش بعدی در آمریکا بیشتر است!

Jeffrey Preston Bezos

جف بزوس و سرمایه گذاری در فضانوردی

جف بزوس برای ماجراجویی در صنعت فضایی در سال ۲۰۰۰ میلادی شرکت «بلو ارجین» را تأسیس کرد؛ اما تا سال ۲۰۰۶ این مرکز به عموم مردم معرفی نشده بود. جف بزوس علاقه مند است مراکز تفریحی فضایی، شهرهای فضایی، آزمایشگاه‌های تحقیقاتی و هتل‌های منحصر به فردی درست کند که می‌تواند سالانه دو میلیون نفر را در خارج از جو زمین به گردش دربیاورد.

جالب است بدانید که جف بزوس از از سال‌های نوجوانی یعنی از سالهایی که کمتر کسی فکرش به این کارها برسد، دارای این هدف بود که:
سفرهای فضایی را عادی سازی و رفتن به فضا را راحت کند.

او یک هدف خیلی بزرگ و در ظاهر دست نیافتنی هم از این کار دارد: پاک نگه داشتن زمین از طریق تخلیه آن!
او البته نمی‌خواهد به تنهایی این کار را انجام دهد. شاید تلاش‌های او نقطه عطفی باشد برای آیندگان تا فعالیت‌های عجیب و غریبش را تکمیل کنند…

Jeffrey Preston Bezos

جف بزوس روزنامه می‌خرد

از اینکه نوشتم جف بزوس روزنامه می‌خرد شاید فکر کنید که روزنامه خریدن که مهم نیست، بابای منم هر روز روزنامه می‌خرد. اما این خرید کجا و آن خرید کجا.

بله در ۵ آگوست سال ۲۰۱۳ جف بزوس بار دیگر در سراسر دنیا سر تیتر اخبار شد. او ماجراجویی جدیدی را شروع کرد.

Jeffrey Preston Bezos

در این سال او اعلام کرد می‌خواهد روزنامه مشهور واشنگتن پست را بخرد. البته با ۲۵۰ میلیون دلار ناقابل!

اگر در مورد روزنامه واشنگتن پست نمی‌دانید باید بگوییم واشنگتن پست یکی از بزرگترین و در گردش‌ترین روزنامه ی آمریکاست. این روزنامه که از قدیمی‌ترین روزنامه‌های واشنگتن به‌شمار می‌آید بیش از ۸۰ سال قدمت دارد. واشنگتن پست دارای اعتبار ویژه‌ای در جهان رسانه‌ای است و روزانه به طور متوسط ۶۰۰ هزار تیراژ دارد.
البته جف بزوس مصاحبه کرد و گفت: مدیران این روزنامه را تغییر نخواهد داد و دخالت عمده‌ای در تیم مدیریت خبری این روزنامه نمی‌کند چرا که به گفته خود او قطعاً آن‌ها با دنیای خبر بیشتر از وی آشنا هستند.

Jeffrey Preston Bezos

جف بزوس به دنبال آب حیات

یکی دیگر از شرکت‌هایی که جف بزوس در آن سرمایه گذرای کرده، شرکت یونیتی بیو تکنولوژی است. این شرکت در زمینه کاهش سرعت یا توقف روند پیر شدن انسان یا همان چیزی که ما انسان‌ها همیشه به دنبالش بوده‌ایم یعنی جاودانگی فعالیت می‌کند.
آقای بزوس در شرکت‌های مشهور دیگری مثل توئیتر و اوبر هم سهام دار است.

جف بزوس خیر بزرگ

جف بزوس یکی از خیرین درجه یک دنیاست. او سازمان‌های خیریه  با فعالیت‌های بزرگی تاسیس کرده است. یکی از موسسه  های خیریه‌ای او به نام بزوس فمیلی فاندیشن است که در زمینه اعطای بورسیه‌های تحصیلی فعالیت می‌کند.

Jeffrey Preston Bezos

جف بزوس و بازیگری

جف بزوس در سال ۲۰۱۶ در فیلم Star Trek Beyond بازی کرد و به دنیای سینما پا گذاشت. البته این فیلم در راستای اهداف فضایی او بود، همان رؤیای سفر به فضا، که رنگی نزدیک به واقعیت داد و در این فیلم سینمایی نقش کوتاهی بازی کرد. او در فعالیت‌های سیاسی نیز شرکت کرده و از منتقدین اصلی دونالد ترامپ است.

Jeffrey Preston Bezos

جوایز و افتخارات جف بزوس

جف بزوس حدود ۲۰ سال پیش از سوی مجله تایم به عنوان فرد سال معرفی شده بود.
در سال ۲۰۰۸ به عنوان یکی از بهترین رهبران کسب و کار معرفی شد.
جف بزوس یک دکترای افتخاری نیز از دانشگاه کارنگی ملون دریافت کرده است.
در دو سال اخیر هم که ثروتمندترین مرد جهان لقب گرفته است.
مجلهٔ بیزینس هاروارد در سال ۲۰۱۴ او را به‌عنوان برترین مدیرعامل سال انتخاب کرد. مجله فورچن او را به مدت سه سال پیاپی جز برترین رهبران جهان قرار داده است.

چنانچه که به زندگینامه بزرگان علاقمند باشید از طریق لینک های زیر مطالعه بفرمایید:
برایان تریسی
آنتونی رابینز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *